Kółko winoroślarskie

Bodźcem dla powstania kółka winoroślarskiego stało się przydzielenie jesienią 2005 roku mojej grupie VI  pod opiekę ogrodu MOW przy ul. Kargowskiej. Wykorzystując wiedzę i doświadczenie zdobyte podczas kilku lat prowadzenia własnej winicy postanowiłem przenieść i wykorzystać część moich umiejętności w tym zakresie na teren Ośrodka. Młodzież chętnie korzysta z wszelkich form zajęć uatrakcyjniających pobyt w Placówce. Dlatego też nie było problemu z pozyskaniem chętnych do pracy w ogrodzie i nauki sztuki winoroślarskiej. O swoim pomyśle poinformowałem dyrektorów p.Dajczaka, uzyskując  przychylność i akceptację pomysłu. Dzięki licznym kontaktom z winorślarzami, amatorami zrzeszonymi na forum: http://www.winogrona.org  pozyskałem jesienią 2005 wartościowy materiał nasadzeniowy w postaci tzw „sztobrów” przeznaczonych do samodzielnego ukorzenienia. Od kilku osób otrzymałem również nieodpłatnie kilka szt. gotowych, ukorzenionych sadzonek. W sumie darczyńcami było około 10 osób z terenu całego kraju. Ideę założenia własnej, małej winnicy skutecznie przekazałem młodzieży. Wskazałem przy tym na walory ogólnoużytkowe winorośli, jako atrakcyjnej rosliny konsumpcyjnej i ozdobnej. Ważny też jest czynnik historyczny związany z wieloletnią tradycją uprawy tej rośliny na naszych terenach, która to uprawa dzięki wsparciu władz województwa lubuskiego przeżywa w ostatnich latach renesans. Początkiem praktycznej strony całego przedsięwzięcia było sadzenie otrzymanych sztobrów w celu ich ukorzenienia. Zajęcia te, prowadzone w ramach Kólka Winoroślarskiego, odbyły się  w dniu 12.03.2006 i miały charakter otwartych zajęć pokazowych dla słuchaczy kursu Pedagogiki Opiekuńczo-Wychowawczej organizowanego przez ODN z Zielonej Góry.

„sztobry” różnych odmian przygotowane do cięcia i sadzenia

słuchacze ODN obserwujący przebieg zajęć

wychowankowie samodzielnie sadzonkują winorośl

efekty pracy

W wyniku przeprowadzonych zajęć otrzymano około 90 sztuk sadzonek z których przyjęło się ponad 70%.

wygląd sadzonek po 3 tygodniach ukorzeniania

 W międzyczasie rozpoczęto intensywne prace w ogrodzie mające na celu przygotowanie gruntu pod przyszłe nasadzenia. Młodzież biorąca udział w tych pracach oczyściła z darni i chwastów 4 pasy gruntu o długości łacznej około 100m i szerokości 0,9 m. Przygotowane rzędy zostały kilkakrotnie skopane, nawiezione kompostem i wyrównane.

wychowankowie przygotowują ziemię w kolejnym rzędzie

Ostatecznie pod koniec kwietnia i w pierwszych tygodniach maja posadzono 64 młode sadzonki winorośli kilkunastu różnych odmian. Od tego czasu młodziez stale  opiekuję się posadzonymi roślinami. Opieka ta polega na bieżącym pieleniu i motyczkowaniu zagonów, oraz na podlewaniu słabych jeszcze i delikatnych roślin. Równocześnie z  pracami kółka na terenie MOW zwróciłem się z listem do burmistrza Babimostu pana Bernadrda Radnego z propozycją rozszerzenia działalności kółka na teren miasta i obęecie patronatem przez wychowanków MOW ewentualnych nasadzeń krzewów winorośli na ternie miasta

Fragment listu do burmistrza Babimostu z dn. 03.04.2006:

            Winorośl towarzyszy człowiekowi od zarania historii. Jest ona z pewnością jedną z najdawniej uprawianych roślin. Dowody historyczne z basenu Morza Śródziemnego świadczą, że roślinę tą uprawiano już przed 6-7 tysiącami lat. Chociaż jest to roślina ciepłolubna, metodą selekcji udało się wyodrębnić szczepy przystosowane do uprawy w chłodniejszym klimacie europejskim. Spośród około 20 000 znanych na świecie gatunków winorośli, kilkadziesiąt z nich może być z powodzeniem uprawiana także w naszej części kontynentu Pierwsze historyczne wzmianki o uprawie winorośli, głownie na działkach przykościelnych i przyklasztornych na naszych terenach pochodzą z wieku XIII. Powierzchnia upraw stopniowo powiększała się. Szczytowy okres rozkwitu winiarstwa w regionie zielonogórskim to wiek XVIII i XIX. Od początku wieku XX notowany był stopniowy spadek powierzchni wpraw winorośli w naszym regionie. Istniejące jeszcze po II wojnie światowej winnice zniszczyła w znacznym stopniu zima z roku 1956.

Ostatnią, czynną  winnicę w Zielonej Górze zlikwidowano ostatecznie w 1977r. Pozostały jedynie symboliczne nasadzenia wokół „Palmiarni”.

W szczytowym okresie rozwoju winiarstwa na pograniczu Śląska i Brandenburgii istniał najdalej na północ wysunięty region przemysłowej uprawy winorośli zwany wschodnioniemieckim obszarem winiarskim (Ostdeutsche Weinbaugebiet). Granice tego obszaru wyznaczały miejscowości: Bytom Odrzański na południu, Krosno Odrzańskie na zachodzie, Świebodzin na północy i wieś Kopanica na wschodzie. W samym regionie można było wyróżnić odrębne obszary  wprawy winorośli. Centrum jednego z nich była wieś Chwalim. Obejmował on swoim zasięgiem okolice Babimostu, Kargowej i Kopanicy. Świeże winogrona z Babimostu trafiały na początku XX wieku na rynki Poznania. Liczące ponad 300 lat tradycji winnice babimojskie dzięki wsparciu poznańskiej Izby Rolniczej i Wschodnioniemieckiego Związku Plantatorów Winorośli rozrosły się w roku 1910 do powierzchni 175 hektarów. Niestety w roku 1937 ich powierzchnia zmalała do jedynie 3 hektarów. Po wojnie uprawa winorośli w regionie praktycznie przestała istnieć. Jedynym namacalnym świadectwem przeszłości pozostało zielonogórskie Święto Winobrania. W celu podtrzymania i odtworzenia tradycji uprawy winorośli i tradycji winiarskiej na terenie kraju powołano w dniu 5 listopada 2003 roku Ogólnopolskie Stowarzyszenie Plantatorów Winorośli i Producentów Wina z siedzibą w Zielonej Górze – w dalszej części nazywane „Stowarzyszeniem”.

Oficjalna strona www Stowarzyszenia:  http://www.winiarze.zgora.pl/ . [...]

Będąc członkiem powyższego stowarzyszenia, amatorem uprawy  winorośli, a także będąc związanym z Babimostem od kilku lat poprzez miejsce pracy w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym oraz nawiązując do rozmowy z dnia 29 marca br., chciałbym przedstawić Panu następującą propozycję:

projekt dla miasta i gminy Babimost

nazwa robocza:

„Babimojskie winogrona”

Cele:

  • promocja gminy w regionie,
  • podniesienie estetyki miasta,
  • propagowanie wiedzy na temat historii i tradycji regionu z uwzględnieniem przeszłości winoroślarskiej (także np. dla młodzieży gimnazjalnej podczas lekcji wychowawczych)
  • zaangażowanie młodzieży z MOW w działania na rzecz miasta,
  • łamanie barier i stereotypów funkcjonujących w środowisku lokalnym na temat „chłopców z poprawczaka”, [...]

Propozycja współpracy spotkała się z przychylną oceną władz miasta i jest wiece, prawdopodobne, że jesienią 2006 dojdzie do nawiązania współpracy. W tym okresie gmina planuje wstępnie wyznaczyć odpowiednie lokalizacje na terenia miasta,  przygotować grunt i zakupic odpowiednie sadzonki.  Niezależnie od tego, czy do planowanej wspólpracy dojdzie, młodzież MOW z dużym zainteresowaniem obserwuje  wzrost samodzielnie wykonanych sadzonek na terenie samodzielnie założonej winniczki. W perspektywie kilku lat można spodziewać się pierwszych efektów podjętej pracy w postaci plonów owoców, które z pewnością atrakcyjnie wzbogacą chociażby posiłki serowwane w stołówce internatu. W międzyczasie młodzież będzie zdobywała wiedzę z zakresu uprawy tej niełatwej i wymagającej rośliny.


2009
Działalność Kółka, mająca swój początek w roku 2006 jest kontynuowana do dnia dzisiejszego.  Przyszkolna winnica stale się rozwija i rozrasta. Kolejne roczniki wychowanków MOW uczą się i pracują wśród rosnącej winnej latorośli. Kwitnie też zapoczątkowana w 2006 roku współpraca z miastem Babimost.
Posadzone wiosną 2006 roku malutkie sadzonki rozrosły się i obecnie, po trzech latach uprawy spodziewamy się pierwszego znaczącego plonu owoców.
Oprócz pracy w winnicy szkolnej chłopcy z MOW zajmują się też kilkoma krzewami winnymi posadzonymi w 2008 przy elewacji budynku szkolnego.
Bardzo ważnym elementem działalności kółka stała się współpraca z Miastem i Gminą Babimost.  Wiosną 2007 roku władze naszego miasta zakupiły kilkanaście kwalifikowanych sadzonek winorośli. Sadzonki te zostały posadzone przez naszych wychowanków w dwóch lokalizacjach wytypowanych przez urzędników na terenie miasta Babimost.
Wychowankowie biorący udział w zajęciach kółka winoroślarskiego każdego niemal tygodnia doglądają znajdujących się pod ich opieką  roślin. Obecnie są to już dwuletnie krzewy, które wydadzą wkrótce pierwszy plon. Naczelny jednak zadaniem rozmieszczonych na terenie miasta nasadzeń jest upiększenie miasta oraz pokazanie jego mieszkańcom, że nasi podopieczni potrafią i chcą efektywnie pracować dla dobra społeczności lokalnej. Lada dzień zostaną usunięte tymczasowe słupki wsporcze przy których rosły do tej pory rośliny, a ich miejsce zajmie stałe, estetyczne rusztowanie.
Podobne, stałe konstrukcje wsporcze, niezbędne dla prawidłowego wzrostu winorośli zostały już rok temu (w 2008 roku) zainstalowane w naszej – przyszkolnej winnicy.  Stało się tak dzięki przychylności dyrekcji ośrodka, która widząc efekty i skuteczność przedsięwzięcia postanowiła przeznaczyć istotną kwotę pieniędzy na ten cel. Zamontowane przez wychowanków austriackie, profesjonalne słupki i naciągi ze specjalnego drutu nadały naszemu przedsięwzięciu całkowicie nowy wymiar. Teraz  nasza winnica przypomina te, które można oglądać przy okazji wyjazdów do tradycyjnie winiarskich krajów jak Francja, Włochy czy nawet Czechy.
Oprócz praktycznych zajęć związanych bezpośrednio z uprawą winnicy w bieżącym roku szkolnym wychowankowie otrzymali dodatkową propozycję edukacyjną wiązaną z winoroślą.  Jest nią mini-szkolenie teoretyczne którego zakres poszerza istotnie dotychczasową formułę zajęć.  Podczas szkolenia chłopcy mieli okazję zapoznać się z historią uprawy winorośli na świecie, oraz historią winnic lubuskich. Poznawali także biologię krzewu, wymagania co do lokalizacji, zasady ochrony przed szkodnikami, sposoby i warunki cięcia, oraz zaznajomili się z różnymi sposobami wykorzystania owoców winorośli, czyli popularnych winogron.
Zajęcia na winnicy, zwłaszcza w ciepłym okresie roku cieszą się dużą popularnością. Winnica jest ciekawym uzupełnieniem oferty edukacyjnej naszej placówki.

Andrzej Bieława


1
Podczas pracy w centrum Babimostu

2


start

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Babimoście